WYCIECZKA GRUPY IV DO MUZEUM LALEK W PILŹNIE

RZEDSZKOLAKI Z GR. IV „WIOLINKI” ZWIEDZIŁY MUZEUM LALEK W PILŹNIE ORAZ ODWIEDZIŁY WIEDŹMĘ W LIPINACH.
Dzięki Państwu Gołębiowskim, rodzicom Antosia z gr. IV, przedszkolaki pojechały na wycieczkę autokarową do Muzeum Lalek w Pilźnie oraz zwiedziły skansen w Lipinach.

Dzieci najpierw zwiedziły Muzeum Lalek, w którym, jak sama nazwa wskazuje, zostały zgromadzone ciekawe eksponaty, które ilustrują historię lalki oraz wielu rekwizytów z nią związanych. Pierwszymi kolekcjonerami lalek, już w Starożytności byli faraonowie egipscy. Świadczy to o tym, ze lalka jest równie stara jak ludzkość. Dziś wiemy, że lalki towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów, na wszystkich kontynentach świata. Lalki wykonywane były z drewna, gliny, kości zwierzęcych i kamienia. W miarę upływu czasu do tych surowców dołączyła porcelana. Lalki wyobrażały najczęściej postać człowieka, zwierzęcia lub jakiegoś bóstwa. Zdarzało się, że były nie tylko przedmiotem służącym do zabawy, ale służyły także jako magiczne talizmany, które mały zapewnić zarówno urodzaj i miłość, ale również strzec przed złymi mocami.

Dziś lalka pełni funkcję dekoracyjną, ale jest również traktowana jako zabawka, która, oprócz walorów estetycznych, ma również edukować. Muzeum Lalek w Pilźnie powstało z pasji zbierackiej i fascynacji lalkami. Prezentowane kolekcje były niezwykle barwne i tajemnicze. Po fascynujących ekspozycjach oprowadził nas pracownik Muzeum.

Dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi rodzajami lalek produkowanymi w Pilźnie jak i na całym świecie na przestrzeni wielu stuleci. Zobaczyły wiele zabawek, którymi bawili się ich przodkowie, ich rówieśnicy w innych krajach. Zobaczyły także lalki w strojach regionalnych.

Muzeum lalek dysponuje wystawami stałymi i okresowymi. Tym razem z okresowych wystaw, jakie mogliśmy zobaczyć w Muzeum, umieszczona na „Babcinym strychu”, nosiła tytuł „Jak pory roku po świecie wędrują”. Była to piękna aranżacja światła, dźwięku i stylowych lalek utrzymana w atmosferze z epoki Leonarda da Vinci – wzorem były postacie z jego obrazów.

Spacerując po kolejnych pomieszczeniach dowiedzieliśmy się jak powstaje lalka. Oglądając z panią przewodnik stare manufaktury pracowni muzealnej – szwalnię, kwiaciarnie, zakład szewski, fryzjerski, malarnię, ubieralnię. Dzieci poznały cały proces technologiczny powstawania lalki. Każdy z uczestników wszedł również do chatki Baby Jagi, by choć na chwilę poczuć atmosferę tego niezwykłego miejsca.

Następnie autokarem przemieściliśmy się do Lipin . Piękna sceneria ogrodu i budowli zachwyciła uczestników wycieczki. Dzieci oglądały drewniane budowle wykonane w zmniejszonej skali , postaci z bajek, ludzi w różnych strojach ludowych. Były na wieżach zamku , skąd obserwowały panoramę skansenu. Bardzo podobały się dzieciom studnia z żurawiem, koło młyńskie, jak i roślinność, której było bardzo dużo. Wycieczka zakończyła się obiadem, słodkim poczęstunkiem oraz toastem urodzinowym dla kolegi Antosia z okazji jego 7 urodzin.
Wycieczka była dla wszystkich wspaniałym przeżyciem, dlatego dzieci, rodzice i nauczycielki z całego serca dziękują Państwu Gołębiowskim za tak wspaniały prezent.